Felkészítés a nyelvlökéses nyelés logopédiai terápiájának végzésére

A 30 órás továbbképzés alatt a résztvevők megismerik a nyelvlökéses nyelés kórképének jellemzőit orvosi és logopédiai szemszögből egyaránt. Megkapják a kezelés vállalásához nélkülözhetetlen ismereteket. Konkrét szempontokkal távoznak a nyelvlökéses nyelők vizsgálatának módszerét, tartalmát illetően. Részletesen megismerik a terápia megtervezésének elemeit és a lényeges szervezési kereteit. A képzés elvégzését követően képesek lesznek a kezelési terv és a terápiás keretek meghatározására, a terápiás gyakorlatok alkalmazására. A továbbképzés záródolgozat készítésével zárul. A dolgozat tartalma a hallgató saját gyakorlatából kiemelt, vagy önállóan szervezett hospitálás során megismert eset ismertetése. A tanúsítvány kiadásának feltétele: részvétel az órák minimum 90 %-án, és a záródolgozat határidőre történő leadása megfelelő minősítéssel.

További részletek:

  1. A logopédiai kezelés melletti (orvosi) lehetőségek. Az orvosi (fogorvosi és ortodonciai) szemlélet. A kedvezőtlen myofunkcionális szokások. A nyelvlökéses nyelés anatómiai háttere.
  2. Az arc, a fogsor fejlődését befolyásoló myofunkcionális hatások. A diszfunkciós izomműködés következményeinek elemzése. A nyelvlökéses nyelés típusainak bemutatása.
  3. Logopédiai tevékenységek nyelvlökéses nyelés esetén. A terápiás terv elkészítésének szempontjai. Fontos alapvetések. A terápia tervezése. A tervezés szabályai. A terápiás terv részei. Egyéni fejlesztési terv.
  4. A nyelvlökéses nyelés fonetikai alapú terápiája. Az előadó felnőtt korú esetek kezelésekor Straub, és Barrett nyomán kialakított saját gyakorlata alapján.
  5. A páciens panasza, megfigyelése. Az anamnézis felvétele. A terápia megkezdésének feltételei, időpontok, elérhetőségek. A terápiás szerződéskötés. A nyelvlökéses nyelés lehetséges következményei, tünetei.
  6. A nyelvlökéses nyelés logopédiai vizsgálata. Fogsorok, fogak és a harapás vizsgálata. A fogorvosi, ortodonciai és logopédiai lelet. Tájékoztatás a vizsgálat eredményéről (szülő, gyermek).
  7. A terápiás órák. A terápiás órák jellemzői, szerkezete és tartalma. A terápiás órák gyakorlóanyaga. A gyermekek és felnőttek kezelésének eltérő módszerei. Közös gyakorlatvégzés.
  8. A Barrett terápia bemutatása. A terápia során alkalmazott módszerek és gyakorlati alkalmazásuk.
  9. Múlt és jelen – kommunikációs trendek, divatosnak számító arckarakterek hatása a napi életre. A szakmai terminológia változása. Online-terápia – metodika. Közös gyakorlatvégzés. Myofunkcionális szemlélet napjainkban. A jelenleg elismerten alkalmazott terápiák, terapeuták rövid bemutatása - fogszabályozás, testterápiák, logopédiai kapcsolódás, forrásmegjelölés, elérhetőségek. A terápia során alkalmazott módszerek, indikáció-kontraindikáció. Online-terápia - terápiás tapasztalatok. Közös gyakorlatvégzés.
  10. Az artikulációs zavarok terápia. A terápia haladó szintjének bemutatása. A terápia során alkalmazott módszerek és gyakorlati alkalmazásuk - bonyolultan szervezett feladatvégzéssel. Közös gyakorlatvégzés.