Minőségbiztosítási összegzés akkreditált tanfolyamainkról: 2019-ben tanfolyamaink célkitűzéseit, információk hasznosságát, az oktatók szaktudását, oktatási módszereit, követelményeit, tárgyi feltételeket és a továbbképzések szervezettségét figyelembe véve a minőségbiztosítási kérdőívek összesítése alapján 5-ös skálán Az afázia logopédiai kezelése tanfolyamon 4.79-es átlagot, a Felkészítés a nyelvlökéses nyelés logopédiai terápia végzésére tanfolyamon 4.76-ot átlagot értünk el.
Az afázia logopédiai kezelése
A továbbképzés óraszáma: 60 óra. A képzésre logopédus tanár és/vagy pedagógus munkakörben alkalmazott logopédus terapeuta (gyógypedagógus) kollégák jelentkezhetnek. A továbbképzés tájékoztatást ad az afázia orvosi hátteréről, a rehabilitációról, megismerteti a logopédiai terápia általános elveit és az egyes afázia terápiák módszertani elveit, a vizsgálatokat, a terápiákat. A továbbképzés dolgozat írásával és védésével zárul.
Nyilvántartási szám | A/8830/2017 |
Engedélyszám | 575/131/2017 |
Óraszám | 60 óra |
A teljesítés feltételei | logopédus tanár/terapeuta, dolgozatírás és védés |
Helyszín | Budapest |
Ár | 60.000 Ft |
Tervezett gyakoriság | minden év őszén |
Érdeklődés | Kapcsolat |
Jelentkezés | Jelentkezési lap |
Következő képzés
Kezdés: (tervezett) 2020. február
A tanfolyam összes időpontja: 02.01. , 02.15. ,02.29. , 03.14. , 03.28. , 04.18. , 05.09. , 06.06.
RÉSZLETES TEMATIKA
Február 1.
09.00 – 10.00 Regisztráció, tanfolyam ismertető
10.00 – 10.45 Dr. Szél István: Az idegrendszer strukturális felépítése az agykutatás legújabb eredményei alapján. Az agy, a gerincvelő, a kérgi központok.
10.45 – 11.30 Dr. Szél István: Az idegrendszer működése. Az idegsejtek működése, elemi idegjelenségek. Az ingerület terjedése sejtről sejtre. – Szimmetria a struktúrában, aszimmetria a működésben. A bal és jobb félteke szerepe a beszéd, olvasás, írás tevékenységében.
12.00 – 13.30 dr. Szegedi Anikó: Az agyi vérkeringés és zavarai gyermekkorban és felnőttek esetében. - Rizikófaktorok, jelzőtünete, prevenció – A Stroke betegség következményei – Cardiovasculáris prevenció - nem befolyásolható és befolyásolható kockázati tényezők - Primer prevenció: a módosítható rizikófaktorok kezelése - Potenciális stroke rizikó csökkenés – Globális rizikókezelés.
13.50 - 15.20 dr. Halász László: Az idegsebészeti beavatkozások jelentősége. Komplex ellátás a műtét utáni időszakban. Modern képalkotó technikák bemutatása és szerepe az agyi károsodás kimutatásában (RTG, UH, MRI, CT, PetSCAN) A stroke európai és hazai, területi különbségekre vonatkozó statisztikája.
15.30 – 17.00 Varga Katalin: A kórházi ellátás, az otthonápolás és a járóbeteg ellátás feladatai A gyógyítás egészségügyi színterei: Fekvőbeteg kórházi ellátás - térítésmentes kórházi szolgáltatások - speciális finanszírozású ellátás - közgyógyellátás. Betegszállítás, mentés. Háziorvosi ellátás: otthoni szakápolás, igénybe vehető szolgáltatások. Hospice. – A háziorvos szerepe a megelőzésben és az utógondozásban – A gyógytornász szerepe
Február 15.
09.15 – 11.30 Dr. Szél István: Rehabilitáció a krónikus ellátás időszakában – A betegség akut és krónikus szakaszában végzett rehabilitáló tevékenységek bemutatása. A rehabilitáció fázisai - A rehabilitációs medicina - a rehabilitációs program tartalma, menete - módszerek, eszközök, "intervenciók" - új módszerek: CI (CIMT), CIAT.
12.00 – 15.20 Dr. Pataky Ilona: A neuropszichológus szerepe – vizsgálatok, terápiás lehetőségek. Az agy károsodása miatt az emberi tevékenységekben (mozgás, beszéd, viselkedés) keletkezett különböző zavarok feltérképezése és terápiája, mint neuropszichológia feladat. Az afázia és következményei, egy sajátos állapot. Együttműködés a családdal, a csoportok szerepe és hatékonysága.
15.30 - 17.00 Krasznár Felícia: Érdekvédelem - A fogyatékosság meghatározása - A fogyatékosság modern értelmezése - Madridi Nyilatkozat - Európai Fogyatékosügyi konferencia - ENSZ Egyezmény a fogyatékos személyek jogairól - A törvényi szabályozás változásai - A beszédfogyatékos személyek törvényben biztosított jogai, a támogatás és akadálymentesítés lehetőségei. Jogharmonizáció, a betegjogi, fogyatékosügyi, esélyegyenlőségi, társadalombiztosítási törvények afáziával élőkre vonatkozó fejezeteinek megismertetése.
Február 29.
10.00 – 13.30 Gárdonyiné Kocsi Ilona: Első vizsgálat, kórelőzmény, panaszok gyermek- és felnőttkorban. Zárójelentések elemzése, a kikérdezés kérdéssora, a panaszfelvétel és a megfigyelés szempontjai, amelyek meghatározzák a további vizsgálatok menetét. A vizsgálat színterei - lépései - a tapasztalatok hasznosítása. A vizsgálat lebonyolításának ajánlott menete. A terápiás kapcsolat sikerességének záloga: a terapeuta saját személyisége.
13.50 - 14.35 Gárdonyiné Kocsi Ilona: Az afázia tipológiája: Broca-, Wernicke-, anómikus-, vezetékes (kondukciós)-, transzkortikális motoros-, transzkortikális szenzoros-, globális afázia - osztályozási magyarázatok és elméletek.
14.35 - 17:00 Gárdonyiné Kocsi Ilona: Western Afázia Teszt (WAB): A beszédmegértés és a beszédkivitelezés területeinek felmérése (spontán beszéd, utánmondás, megnevezés) az előírt vizsgálati protokoll szerinti ismertetése. Szempontok az anamnézis felvételéhez, a jelen állapot leírásához. A vizsgálat sajátosságai. Táblázat az afázia típusának véleményezéséhez.
Március 14.
10.00 – 12.45 Gárdonyiné Kocsi Ilona: Western Afázia Teszt (WAB): A beszédmegértés és a beszédkivitelezés területeinek felmérése (spontán beszéd, utánmondás, megnevezés) az előírt vizsgálati protokoll szerinti ismertetése. Szempontok az anamnézis felvételéhez, a jelen állapot leírásához. A vizsgálat sajátosságai. Táblázat az afázia típusának véleményezéséhez.
12.45 - 14.35 Gárdonyiné Kocsi Ilona: Az írás vizsgálata. Az írott nyelv használatának szintjei.
14.35 - 16.15 Gárdonyiné Kocsi Ilona: Olvasás vizsgálat. A WAB vizsgálat kiegészítő része, az olvasás és a szövegértés vizsgálatára.
16.15 - 17.00 Szászi-Szrenka Melinda: Az afázia vizsgálati eljárásai gyermekkori afázia esetében.
Március 28.
10.00 – 17.00 Dr. M. Ivaskó Lívia Ph.D és Molnár-Tóth Alinka: A terápia általános, módszertani elvei: a könnyebbtől a nehezebb felé, az ismerttől az ismeretlen felé, a konkréttól az elvont felé, a személyes vonatkozásokat felhasználva határozzuk meg a terápia longitudinális menetét és az órák anyagát. Az afázia terápiás alaphelyzete - az afáziás betegek ellátásának szemléleti változásai - A terápia egyénre szabott tervezése. Az elvégzett vizsgálatok eredményeit összegezve, a megmaradt agyi struktúrák működésére építve, az egyéni teherbírást figyelembe véve készül a terápiás terv. Kapcsolatépítés a beteggel és a beteg környezetével.
17.10 - 18.40 Fekete Zsófia: Választható terápiás eljárások, esetismertetések. Zeneterápia - A zeneterápia definíciója, hatásmechanizmusa, célja, módszerei, alkalmazott területei - Melodikus Intonációs Terápia. A terápia 3 szintje, a kezdő, középhaladó, haladó szint lépései.
Április 18.
10.00 – 15.20 dr. Szabó Edina: Választható terápiás eljárások, esetismertetések. Vizuális akció terápiája (VAT) „végtagokkal kifejezett mozgásos” terápia - „Vissza a rajztáblához” Back to the drawing board terápia - "Treatment of Aphasic Perseveration": A perszeveráció terápiája -- „Voluntary Control of Involuntary Utterances”: A nem tudatos közlések tudatos kontrolljának terápiája - Helm-féle szintaxis támogató program (HELPSS) - Bucco-faciális terápia - Nyelvészeti megközelítés. A megnevezés fejlesztése.
15:30 - 17:00 dr. Szabó Edina: Token Teszt: a szóbeli utasítások megértését, a verbális memória, az auditív figyelem és a grammatikai szerkezetek megértését vizsgáló standardizált teszt ismertetése.
Május 09.
10.00 – 13.30 dr. Szabó Edina: Választható terápiás eljárások, esetismertetések. A prefrontális területek funkciói - Top Down folyamatok - kognitív kontroll. Végrehajtó funkciók.
13.50 –17.55 dr. Szabó Edina: Az afáziához társuló tünetek terápiája – dizartria, diszpraxia. A motoros beszédzavar mibenléte - tervezés, programozás, kivitelezés. A motoros beszédzavarok osztályozása, manifesztációja. Az elterjedtebb motoros beszédzavarok jellemzői. Vizsgálat, diagnosztika, kezelési célok és stratégiák. Az artikuláció, a hangszín, hanglejtés, ritmus károsodása, vagy teljes beszédképtelenség esetén alkalmazható gyakorlatok. Nyelés-terápia.
Június 06.
10.00 - Dolgozatvédés, ill. ünnepélyes oklevél átadó
Szünetek:
11.30 – 12.00 Ebédszünet
13.30 – 13.50 Szünet
15.20 – 15.30 Szünet
17.00 – 17.10 Szüne
Felkészítés a nyelvlökéses nyelés logopédiai terápia végzésére
Az akkreditált tanfolyam 30 órás. A képzésre logopédus tanár és/vagy pedagógus munkakörben alkalmazott logopédus terapeuta (gyógypedagógus) kollégákat várunk.
A továbbképzés ismerteti a nyelvlökéses nyelés kórképének jellemzőit, a legújabb terápiás eljárások eredményeit, tájékoztat a kezelés vállalásához nélkülözhetetlen ismeretekről, a szükséges feltételekről: komplexitás, kompetencia, team munka, konkrét szempontokat ad a nyelvlökéses nyelők vizsgálatának módszeréhez, tartalmához, részletesen ismerteti a kezelés megtervezésének elemeit és a terápia lényeges szervezési kereteit, a terápia tartalmát, szerkezetét, lépéseit.
A tanfolyam előadói: Dr. Schmidt Péter, Dr. Borbély Péter, Fung Emília, Hevesi Gabriella, Juharos Rita, Vadász Dóra
Nyilvántartási szám | A/8456/2015 |
Engedélyszám | |
Óraszám | 30 óra |
A teljesítés feltételei | logopédus tanár/terapeuta, dolgozatírás és védés |
Helyszín | 1027 Budapest, Fő utca 49. |
Ár | 30.000 Ft |
A tanfolyam időpontjai | 2020. július 3. péntek, július 4. szombat, július 10.péntek, július 17. péntek |
Záró alkalom: 2020. ősz | |
Helyszín | ONLINE |
Részletes tematika | A nyelvlökéses nyelés sajátosságai, vizsgálata, a kezelés feltételei. A nyelvlökéses nyelés vizsgálata. A vizsgálati anyag felépítése. |
A nyelvlökéses nyelés terápiája. A terápiás terv részei. A terápiás terv elkészítésének szempontjai. A fogorvosi, ortodonciai lelet, logopédiai vizsgálat eredményének figyelembevétele. A terápiás megállapodás. A kezelés keretei, feltételei, időpontok, elérhetőségek. | |
A logopédiai kezelés melletti (orvosi) lehetőségek. Az orvosi (fogorvosi és ortodonciai) szemlélet. A kedvezőtlen myofunkcionális szokások. | |
A nyelvlökéses nyelés anatómiai háttere. | |
Az artikulációs zavarok terápia. A terápia bemutatása. A terápia során alkalmazott módszerek és gyakorlati alkalmazásuk. | |
A terápiás órák. A terápiás órák jellemzői, szerkezete és tartalma. A terápiás órák gyakorlóanyaga. A gyermekek és felnőttek kezelésének eltérő módszerei. | |
Myofunkcionális szemlélet napjainkban. A jelenleg elismerten alkalmazott terápiák, terapeuták rövid bemutatása - fogszabályozás, testterápiák, logopédiai kapcsolódás, forrásmegjelölés, elérhetőségek. A terápia során alkalmazott módszerek, indikáció-kontraindikáció. | |
Az artikulációs zavarok terápia. A terápia haladó szintjének bemutatása. A terápia során alkalmazott módszerek és gyakorlati alkalmazásuk - bonyolultan szervezett feladatvégzéssel. | |
Terápiás rendszerek és esetismertetések. A nyelvlökéses nyelés kezelésének hazai és külföldi módszerei. | |
A nyelvlökéses terápiával foglalkozó szakemberek saját terápiás tapasztalatainak bemutatása, esetek ismertetése. | |
A Barett és a Kittel terápiák. A terápiák bemutatása. A terápiák során alkalmazott módszerek és gyakorlati alkalmazásuk. | |
Záró alkalom: Dolgozatvédés, oklevél átadó. | |
Érdeklődés | Kapcsolat |
Jelentkezés | Jelentkezési lap |
Következő képzés
A soron következő képzés meghirdetésére a későbbiekben kerül sor.Felkészítés az orrhangzós gyermekek és felnőttek logopédiai terápiájának végzésére
Képzésünk 60 órás. Ez a programunk növelni kívánja az orrhangzósság kezelésére vállalkozó logopédusok szakmai biztonságérzetét és olyan megfelelő szakmai hátteret akar szervezni számukra, amelyre munkájuk későbbi szakaszában is támaszkodhatnak.
Tematikai egységek:
- Az orrhangzósság jellemzői, fajtái, vizsgálata
- Az gyermekkori orrhangzósság /veleszületett és szerzett/ ellátása és terápiája az életkor és a kórkép függvényében. Szakmai anamnézisek.
- Felnőtt korú orrhangzós betegek diagnosztizálása, ellátása, terápiája.
- Az orrhangzósság logopédiai ellátása. Anamnézis, kezelés feltételei, egyéb terápiás lehetőségek ismertetése az életkori sajátosságok figyelembe vételével.
- Az archasadék miatt kialakult orrhangzósság logopédiai terápiája az életkori sajátosságok és a műtéti korrekció figyelembe vételével.
6. Felnőtt orrhangzós terápia felépítése, sajátosságai.
Nyilvántartási szám | A/8651/2016 |
Engedélyszám | 27282-118/2016 |
Óraszám | 60 óra |
A teljesítés feltételei | logopédus tanár/terapeuta, dolgozatírás és védés |
Helyszín | Budapest |
Ár | 60.000 Ft |
Következő képzés időpontjai | 2020. 02.08. , 02.22. , 03.07. , 03.21. , 04.04. , 04.18. , 05.02. , 05.16. , 06.13. , 06.27. |
Részletes program
- ELSŐ ALKALOM
2020.02.08. szombat, 1027 Budapest, Fő u. 49. II. 13.
- Az orrhangzósság jellemzői
10.00 – 10.45 Általános ismeretek. Az orrhangzósság fajtái, vizsgálata. Archasadékok kialakulásának kóreredete és patomechanizmusa. Az öröklődés szerepe, szindrómák.
Előadás az orrhangzósságról, az archasadékok formáiról, a társuló szindrómákról, genetikai hátteréről
10.45 – 12.15 Általános ismeretek Fül-orr-gégészeti eljárások a zárt és nyílt orrhangzósság diagnosztikájában, megszűntetésében. A velopharyngealis insufficientia (VPI) miatt kialakuló audiológiai, foniátriai valamint fogászati problémák ismertetése.
13.00 – 14.30 Neurológiai betegségek miatt jelentkező rinofónia. Centrális és perifériás beidegzési zavarok ismertetése, anamnézis. Pszichés eredetű orrhangzósság.
14.30 – 15.30 Traumák, műtéti szövődmények következtében létrejött hiper/hiponazalitás Dr. Fehér Attila
MÁSODIK ALKALOM
2020.02.22. szombat, Fő u. 49.
- Az gyermekkori orrhangzósság /veleszületett és szerzett/ ellátása és terápiája az életkor és a kórkép függvényében. Szakmai anamnézisek.
10.00 – 11.30 Archasadékok fül-orr-gégészeti terápiás megoldásai, az életkor függvényében, anamnézis. Műtétek után kialakuló orrhangzósság
11.30 – 12. 30 Fül-orr-gégészeti anamnézis, A vizsgálat menete, eredmények értékelése
13.00 – 14.30 Műtéti protokoll az életkor függvényében, a garatszűkítő műtétek indikációja orrhangzósság esetén
Az különböző súlyosságú és kiterjedésű archasadékok műtéti megoldásai dr. Halász Ágnes
14.30 – 15.30 Az audiológiai következmények kezelése, megelőzése. Az archasadékos gyermekek fülbetegségei, halláskárosodásának ismertetése, megelőzés. dr. Gáborján Anita
HARMADIK ALKALOM
2020.03.07. szombat Fő u. 4 9.
10.00 – 11.30 Fogászati kezelésének szükségessége, Fogazati és harapási rendellenességek hatása az arc fejlődésre. Protézisek dr. Nemes Bálint
11.30 – 13.00 Az archasadékos gyermekek táplálási nehézségei. A szopás szerepe az orofaciális izomegyensúly kialakulásában
Bodroghelyi Mónika
13.00 – 14.30 Az orrhangzósság kialakulásának neurológiai háttere, tünetei, terápiás lehetőségek. VPI vizsgálata dr. Szőke Kristóf
NEGYEDIK ALKALOM
2020.03.21. szombat, Fő u. 49.
10.00 – 12.15. Fogászati, szájsebészeti, ortodonciai feladatok, megoldások hasadékosoknál.
Anamnézis felvétel
12.30 – 14.45 Új szájsebészeti eljárások ismertetése archasadékos gyermekeknél. dr. Nagy Krisztián
ÖTÖDIK ALKALOM
2020.04.04. Fő u. 49.
- Az orrhangzósság logopédiai ellátása. Anamnézis, kezelés feltételei, egyéb terápiás lehetőségek ismertetése az életkori sajátosságok figyelembe vételével.
10.00 – 11.15 Az orrhangzósság sajátosságai, részletes logopédiai anamnézis.
A kezelés feltételei. A logopédus személyiségének jelentősége, a team munka fontossága, kompetencia. Beszéd terápia és egyéb fejlesztési lehetőségek, orrhangzósság miatt kialakuló zavarok esetén. (organikus, pszichés)
- Az archasadék miatt kialakult orrhangzósság logopédiai terápiája az életkori sajátosságok és a műtéti korrekció figyelembe vételével.
11.15 – 15.15 Előkészítő terápia a szülő intenzív közreműködésével archasadékos gyermekek esetében. Home training. A szülő viszonyulása hasadékos gyermekhez.
A szülő betanításának ismertetése 2,5 éves kortól a súlyos beszédhiba kialakulásának megelőzése céljából.
Fehérné Kovács Zsuzsanna
HATODIK ALKALOM
2020.04.18. Fő u. 49.
10.00 – 13.00 A terápiás órák felépítése, összeállítása életkori bontásban. A terápiás órák anyaga.
13.00 – 15.15 Légzőgyakorlatok; rekesz használata, orr-és szájlégzés szétválasztása, beszédhez szükséges levegő irányítása, beosztása.
Cser Emese
HETEDIK ALKALOM
2020.05.02. Fő u. 49.
10.00- 12.15 Beszédszervi mozgásokat koordináló, izomerősítő gyakorlatok.
Ajak/nyelv/lágyszájpad-torna.
12.15 – 15.15.Magánhangzók, mássalhangzók tiszta ejtését elősegítő beszédtechnikai gyakorlatok. Rezonancia gyakorlatok.
Cser Emese
NYOLCADIK ALKALOM
2020.05.16. Fő u. 49.
10.00 – 12.15 Az orrhangzóssághoz társuló egyéb beszédhibák és ezek terápiás feladatai.
12.15 – 15.15 Esetismertetések. A terápia eredményességének demonstrálása.
Simonné Nagy Erzsébet
KILENCEDIK ALKALOM
2020.06 12. péntek Szigony u. 36.
10.00 – 12.15 Esetismertetések. A terápia eredményességének demonstrálása.
- Felnőtt orrhangzós terápia felépítése, sajátosságai.
12.15 – 13.00 Műtétek, irradiációs kezelés után kialakuló kóros nasalitás diagnosztikája, kezelése
13.00 – 15.15 A megváltozott anatómiai viszonyok mellett a kompenzáció kialakításának lehetőségei, formái az életminőség javítása, habilitálás
Bajnóczi Klára
- ALKALOM ZÁRÁS, VIZSGA, TANÚSÍTVÁNY ÁTADÁSA
2020.06.27. Fő u. 49.
Érdeklődés;Kapcsolat
Jelentkezés;Jelentkezési lap